Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc

Decernarea premiilor concursului „Elev în comunism”

Articol recomandat pentru:EleviPublic larg
iiccr_p_6_big

Diplomele pentru participarea la concurs vor fi trimise, către şcoli, începând cu 15 septembrie 2008. Vineri, 23 mai 2008, a avut loc decernarea premiilor la concursul de eseuri şi artă grafică „Elev în comunism” , iniţiat de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului în România. Festivitatea de premiere a avut loc la Teatrul Naţional Bucureşti şi a fost însoţită de vernisajul unei expoziţii care include 100 de lucrări înscrise la secţiunea Artă Grafică, precum şi fragmente din eseurile câştigătoare. 

Organizat în perioada 15 februarie – 23 mai 2008, concursul a avut scopul de a creşte interesul copiilor şi tinerilor pentru istoria recentă a României şi a-i determina să reflecteze asupra naturii totalitare şi represive a regimului comunist din România. 

Expoziţia a fost deschisă între 23 mai şi 6 iunie 2008, în foaierul Sălii Amfiteatru a Teatrului Naţional Bucureşti. Aflat la cea de-a II-a ediţie, concursul naţional destinat elevilor din clasele V-XII s-a bucurat de un real interes din partea publicului ţintă. La secţiunea Eseuri s-au primit mai mult de 2500 de lucrări, iar la secţiunea Artă Grafică numărul acestora a depăşit 2700. Având în vedere numărul mare de lucrări primite, precum şi calitatea acestora, au fost acordate, pe lângă premiile stabilite iniţial, două premii speciale. 

La eveniment au participat Lucia Hossu Longin, secretar general al IICCR, Raluca Grosescu, şef Serviciu documentare şi cercetare – IICCR, Doru Dumitrescu, inspector general de istorie în cadrul MECT Irina Hasnaş, critic de artă, Oana Tănase, critic de artă.

*

Câştigătorii concursului „Elev în comunism”

Secţiunea Artă Grafică

Membrii juriului:

  • Ştefan Câlţia, artist plastic,

  • Irina Hasnas, artist plastic şi curator,

  • Oana Tănase, critic de artă,

  • Raluca Grosescu, Şef Serviciu cercetare-documentare, IICCR

PREMII

Secţiunea I – Clasele V-XII

  • Premiul I – Şipoş Dan Alexandru, a VIII-a B, Eco-Şcoala nr. 16 „Take Ionescu”, Timişoara, profesor coordonator Ciprian Chirileanu;
  • Premiul II – Iakob Ildiko, a IX-a B, Colegiul de Ştiinţe „Grigore Antipa” Braşov, profesor coordonator Pavel Alina;
  • Premiul III – Savu Robert, a V-a A, Şcoala nr. 5, Piatra-Neamţ, profesor coordonator Stan Margareta Daniela;
  • Menţiune – Ţicu Viorel Paris, a X-a F, Liceul „Tudor Vianu” Giurgiu, profesor coordonator Cosac Daniela;
  • Menţiune – Radu Denisia Amalia, a XI-a, Seminarul Teologic „Sf. Vasile cel Mare” Iaşi, profesor coordonator Adrian Timofti;
  • Menţiune – Iacob Denisa Florentina,a X-a F, Liceul Pedagogic „Ştefan Odobleja” DR. TR. Severin, profesor coordonator Zamfir Daniel Nicu;

Secţiunea II – Clasele V-XII din liceele de artă

  • Premiul I – Paşca Bianca, a VII-a B, Liceul de Artă Oradea, profesor coordonator Gaiger Olna;
  • Premiul II – Trif Andrei, a X-a A, Liceul de Arte Plastice Timişoara, profesor coordonator Adam Ana;
  • Premiul III – Iorga Oana Teodora, a VI-a B, Liceul de Artă „George Georgescu” Tulcea, profesor coordonator Poiată Viorel;
  • Menţiune – Trif Paul, a X-a A, Liceul de Arte Plastice Timişoara, profesor coordonator Adam Ana
  • Menţiune – Schinderman Gabriela, Palatul copiilor Turnu Severin, profesor coordonator Para Tinca,
  • Menţiune – Topârceanu Marian Bogdan, a X-a, Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”

Secţiune Eseu

Membrii juriului:

  • Lucia Hossu Longin, secretar general al IICCR

  • Mirela Corlatan, ziarist Cotidianul

  • Doru Dumitrescu, inspector general de istorie în cadrul MedC

  • Marius Oprea, preşedinte IICCR

PREMII:

Secţiunea I – clasele V-VIII

  • Premiul I – Maria Bălan, a VII-a A, Şcoala Generală nr. 19 „Tudor Arghezi”, Bucureşti, profesor coordonator Maria-Ligia Zissu ;

  • Premiul II – Palas Vlad Mihai, a VI-a A, Şcoala Generală nr.6 „Iacob Mureşianu”, Braşov, profesor coordonator Dorina Adriana Mus;

  • Premiul III – Neacşu Elena-Andreea, a VIII-a, Şcoala cu clasele I-VIII, Lipia, jud. Buzău, învăţător coordonator Costel Purcărea;

  • Menţiune – Chapelan Alexis, VI A, Şcoala Centrală, Bucureşti, profesor coordonator Cătălin Gabriel;

  • Menţiune – Dumitrescu Maria-Daniela, a IX-a F, Colegiul Naţional „Ion Creangă” Bucureşti, profesor coordonator Mihaela Ştefan;

  • Menţiune – Victor Constantin Vlăduţ, a VII-a, Şcoala Generală cu clasele I-VIII nr.6, Dr.Tr. Severin; profesor coordonator Ileana Mateescu

Secţiunea II – clasele IX-XII

  • Premiul I – Lixandroaia Andrei Constantin, a XII-a J, Colegiul Naţional „Alexandru Lahovari”, Râmnicu-Vâlcea;

  • Premiul II –Rokk Daria, a XII-a B, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, Cluj-Napoca, profesor coordonator Maria Riţiu;

  • Premiul III – Paşcalău Cristina Maria, a X-a M12, Colegiul Naţional „C.D. Loga”, Timişoara, profesor coordonator Adriana Olariu;

  • Menţiune – Popescu Denis, a X-a B, Grup Şcolar Industrial Electro-Timiş Timişoara, profesor coordonator Silvia Dulea;

  • Menţiune – Morar Ioana-Alexandra, XI C, Liceul Teoretic „Gheorghe Şincai”, Cluj-Napoca, profesor coordonator Lucia Copoeru;

  • Menţiune – Penciu Elena Cristina, X F, Colegiul Naţional „Alexandru Vlahuţă” Râmnicu Sărat, Jud. Buzău, profesor coordonator Emilena Tatu;

Premiul Special al Experţilor IICCR – Baciu Larisa, XI A, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Botoşani

Premiul Special acordat de Lucia Hossu Longin – Prica Oana, a VI-a C, Şcoala „Carol I”, Plopeni, profesor coordonator Viorica Şerban