Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc

Situaţia la zi a sesizărilor penale înaintate de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc

Articol recomandat pentru:Public larg
Dosare

LISTA PERSOANELOR CARE AU DEŢINUT FUNCŢII DE CONDUCERE ÎN SISTEMUL PENITENCIAR

  • Total: 35 cazuri
  • Sesizări penale efectuate până în prezent: 8 cazuri
  • Decedaţi în cursul investigaţiilor sau anterior declanşării lor: 8 cazuri
  • Cazuri în care investigaţia a fost suspendată din lipsă de probe: 12 cazuri
  • Cazuri în care investigaţiile continuă: 7 cazuri

 

I. SESIZĂRI PENALE DEPUSE PÂNĂ ÎN PREZENT 

  1. Cormoș Florian, n. 8 martie 1927 Şişterea, jud. Bihor. Comandant al Lagărului de muncă de la Cernavodă (20 decembrie 1952-17 aprilie 1953) Sesizare penală: 11 februarie 2014. La data de 16 octombrie 2014 Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire penală şi criminalistică comunică IICCMER faptul că prin referat din 10.10.2014 s-a propus arhivarea lucrării, întrucât autoritatea de lucru judecat împiedică efectuarea alte cercetări.
  2. Ficior Ioan, n. 04.04.1928 în comuna Cucerdea, Jud. Mureș. Locțiitor pentru pază şi regim Colonia Periprava (01.08.1958 – 01.10.1960); Șef Colonie Periprava (01.10.1960 – 01.11.1963). Sesizare penală: 18 septembrie 2013; Dosar nr. 5202/2/2014 înregistrat la 18.08.2014 – infracţiuni contra umanităţii (art.439 NCP). În data de 14.10.2014 Instanţa dispune începerea judecăţii în ceea ce îl priveşte pe inculpatul Ficior Iosif Ioan după ce în prealabil a respins cererile şi excepţiile formulate de inculpat.
  3. Refic Fizula, n. 20 sept. 1925, com. Agigea, jud. Constanţa. Locţiitor politic la Penitenciarul Târgu Mureş (27 dec. 1950 – 5 oct. 1951); locţiitor politic la Penitenciarul Caransebeş (5 oct. – 31 dec. 1951); locţiitor politic la Penitenciarul Făgăraş Central (31 dec. 1951 – 21 nov. 1952); comandant la Penitenciarul Buzău (1 iul. 1953 – 1 nov. 1955); comandant la Penitenciarul Dumbrăveni (1 nov. 1955 – 1 iun. 1958). (Decedat)
  4. Istrate Constantin, Sesizare penală: 8 iulie 2014; 6.10.2014, prin Ordonanţă, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire penală şi criminalistică dispune clasarea cauzei având în vedere decesul lui Istrate Constantin la data de 11.09.2014.
  5. Tilici Neculai, n. 29.06.1927, Motoşeni, Bacău. Locţiitor politic la Penitenciarul Oradea (1.04.1952-19.11.1952); Comandant al Penitenciarului Oradea (30.04.1953-1.04.1955). AANP, Dosar personal 2380.
  6. Vișinescu Alexandru, n. 27.09.1927, Aldeni, jud. Buzău. Comandant penitenciar Râmnicu Sărat (01.04.1956-04.1963). Sesizare penală: 30 iulie 2013; Dosar nr. 3986/2/2014 înregistrat la 17.06.2014 – infracţiuni contra umanităţii (art.439 NCP).
  7. Boştină D. Gheorghe, n. 6.04.1930, Ciuperceni, jud. Gorj. Locţiitor politic la Colonia de muncă Ostrov/formaţiunea 0957 (1 iulie 1956 – 1 iulie 1957 şi 1 februarie 1960 – 15 august 1964); locţiitor politic la Penitenciarul Galaţi (1 iulie 1957 – februarie 1960); Sesizare penală: 30 iunie 2016;
  8. Petrescu Marian, n. 12.11.1931, Bucureşti. Comandant, penitenciarul Galaţi (1 februarie 19591 decembrie 1966). Sesizare penală: 30 iunie 2016;

II. CAZURI ÎN CARE INVESTIGAŢIA A FOST SUSPENDATĂ DIN LIPSĂ DE PROBE 

  1. Braz Alexandru, n. 4.03.1931, Rodna Veche, Bistriţa-Năsăud. Locţiitor politic penitenciarul Cluj Tribunal (15.08.1955-15.12.1955).
  2. Buduru Marin, n. 2.08.1927 Gălăteni, jud. Teleorman. Locţiitor şef penitenciarul Iaşi (1.06.1958-31.07.1977 – În această perioadă a fost detaşat 2 luni la Dăeni din 7.10.1959). Sursa: AANP, Dosar personal nr. 4610.
  3. Cărămidaru Alexandru, n. 14.03.1925, Darabani, jud. Suceava. Funcţii: locţiitor politic/locţiitor şef Penitenciarul Suceava (1.07.1956-1.07.1957). Fişă de evidenţă ANP.
  4. Cărăvan Constantin, n. 5.10.1931, Curtea de Argeş. Locţiitor politic penitenciarul Piteşti (1.05.1952-1.11.1952). Sursa: Fişa de serviciu, AANP
  5. Dumitru Pavel, n. 19.08.1951 Jugureni jud. Dâmbovița. Figurează ca locţiitor pentru servicii Penitenciarul Poarta Albă, 1956-1959; Este prezent pe „lista celor 35” cel mai probabil dintr-o eroare de transcriere fără a exista o verificare prealabilă. Născut în 1951 ar fi avut vârsta de 5 ani când a ajuns să deţină o funcţie de conducere la Penitenciarul Poarta Albă. Locţiitor pentru pază şi regim (1986-1989).
  6. Gafiuc Ion, n. 13.12.1927, Iaşi. Locţiitor şef la Penitenciarul Deva (1.07.1956-1.07.1957); Locţiitor şef la Penitenciarul Timişoara (1.07.1957-1.02.1959); Lucrător politic la Dăeni, Ostrov, Poarta Albă (1.12.1962-15.08.1964). Sursa: AANP, Fişă de evidenţă.
  7. Manole Nicolae, n. 2.12.1932, Bujoreni, jud. Teleorman. Locţiitor comandant pentru servicii la Colonia Crâscior (1.03.1960-1.05.1960) şi Locţiitor comandant pentru servicii la Penitenciarul Brad (1.05.1960-1.10.1961). Director Adjunct la Centrul de Reeducare Minori (ISMR) – Alexandria (1.09.1966-1.01.1967); Comandant la Penitenciarul Botoşani în 1981 (decembrie 1981-15.01.1990). AANP, Dosar personal nr. 4999.
  8. Mărgărit Vasile, n. 2 ian. 1927, Vladimir, jud. Gorj. Locţiitor politic la UM nr. 3 Cernavodă km. 4 Saligny (iul. 1950 – febr. 1952); Locţiitor politic (1 aug. 1952 – ?) şi comandant la Penitenciarul Iaşi (? – dec. 1952, 3 sept. 1953). AANP, Dosar personal nr. 2545. (Informaţiile apărute în presă îl prezintă ca decedat)
  9. Mehedințu Anton, n. 26.03.1928 Tr. Măgurele, Teleorman. Locţiitor comandant pentru servicii la Penitenciarul Brad-Musariu (1955-1957).
  10. Neamțu Mihai, n. 25.08.1927 Mintiul Gherlei. Locţiitor comandant pentru spate la Penitenciarul Botoşani (1.03.1960-1.10.1966).
  11. Paraschiv Gheorghe, n. 9.08.1922, Ciuperceni, Teleorman. În 1957 intră în DGP fiind ofiţer control în aparatul central; director la fosta gospodărie agricolă de stat a MI Vlădeni, locţiitor-comandant pentru servicii la Gherla, şef serviciu Direcţia economică, ofiţer prim control. În 1959 devine locţiitor comandant pentru spate şi locţiitor şef penitenciar.
  12. Screnciu Aurel, n. 4.09.1929 Piscu vechi, Dolj. Ofiţer politic la Penitenciarul Caransebeş (1955-1957).

III. DECEDAŢI ÎN CURSUL INVESTIGAŢIILOR SAU ANTERIOR DECLANŞĂRII LOR

  1. Curea Haralambie, n. 14.10.1926, Radovineşti, jud. Argeş. Decedat la 8.07.2014. Locţiitor pază Giurgiu (1.05.1958-1.03.1959); Locţiitor pază, şef secţie, ofiţer de serviciu şi locţiitor şef Giurgeni (1.03.1959-1.09.1961). Decedat 2014 (conform datelor de la Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date).
  2. Dragomir Mihai, n. 4.09.1925, Balta, jud. Mehedinţi. Comandant al Penitenciarului Târgu Jiu (1959 – 1977); Sursa: AANP, Dosar personal nr. 2831. Figurează decedat la data de 11.01.1978.
  3. Sebestyen Iuliu, n. 18.05.1927, Bonţida, Cluj. Ofiţer politic la Penitenciarul Caransebeş (1955-1957). Decedat în timpul cercetărilor. Caz făcut public în data de 16 ianuarie 2014.
  4. Imbrea Mihai, n. 26.11.1914 – Sălaj. Locţiitor pentru servicii Penitenciarul Jilava, 1956-1958.
  5. Diaconeasa Gheorghe, n. 4 mart. 1929, satul Cepari, com. Cârlogani, jud. Olt. Locţiitor comandant pentru pază şi regim (1 oct. 1959 – 1 febr. 1963) şi comandant (1 febr. 1963 – 30 iun. 1966) la Colonia de muncă Vlădeni/formaţiunea 0868. Decedat 2016 (conform datelor de la Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date).
  6. Dima Dobre, n. 14.06.1931 Căzănești jud. Ialomița. Locţiitor politic la Colonia de Muncă Cernavodă, Columbia (din aprilie 1952-mai 1953). Decedat 1987 (conform datelor de la Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date).
  7. Babicsak Antoniu, n. 3.05.1926, Agriş, Satu Mare. Locţiitor şef penitenciar pază şi regim, Periprava (1.02.1958-31.08.1958). Decedat 2015 (conform datelor de la Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date).
  8. Ţon Vasile, n. 29.10.1927, Aiud, jud. Alba. Ofiţer politic la Penitenciarul Bîrca Mare – Deva 1950-1955. Decedat 2013 (conform datelor de la Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date).